طرقبه شاندیز
 
شبکه خبری شهرستان طرقبه شاندیز
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز


Powered by WebGozar

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
کتابخوار

به گزارش شبکه خبری طرقبه شاندیز به نقل از خراسان، روستای مغان یکی از بزرگ ترین روستاهای شهرستان طرقبه شاندیز است که درامتداد رشته کوه بینالود واقع شده و به دلیل قرار گرفتن در کنار کلان شهر مشهد و داشتن پیشینه تاریخی و غار زیبای مغان یکی از روستاهایی است که می تواند به عنوان روستای هدف گردشگری مورد بازدید گردشگران واقع شود. این روستا برابر سرشماری سال ۸۵، ۲۵۸ خانوارو ۹۰۰ نفر جمعیت دارد که در تابستان این جمعیت به ۲۵۰۰ نفر نیز می رسد.احسانی یکی از اهالی روستای مغان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که رسیدگی به روستاها نباید در حد حرف و شعار باشد گفت: روستای مغان با وجود داشتن غار مغان از کمترین امکانات برخوردار است به نحوی که بیشتر گروه هایی که برای بازدید به غار می آیند از این امر گلایه دارند و با توجه به تلاش های شورا هنوز راه مناسبی که به غار برسد به بهره برداری نرسیده است.یکی دیگر از ساکنان روستا نیز از نبود آب گلایه داشت و گفت: روستای ما در کنار رشته کوه بینالود است اما روزی ۶ ساعت آب قطع است و آب نداریم.

نامناسب بودن جاده مهم ترین مشکل مغان

دهیار روستای مغان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که بزرگ ترین مشکل روستا، بحث جاده است گفت: نبود راه مناسب آسفالته یکی از بزرگ ترین مشکلات روستا است که همین امر باعث شده بزرگ ترین غار نزدیک به کلان شهر مشهد آنچنان که باید مورد بازدید گردشگران واقع نشود لذا امیدواریم ۸ کیلومتر راه باقی مانده تا مغان با توجه به زیرسازی آن تا پایان سال انجام شود. هاشمی با بیان این که کمبود امکانات ورزشی برای جوانان و امکانات آموزشی، رفاهی از دیگر مشکلات روستا می باشد اظهار داشت: نبود امکانات، مهاجرت بی شمار اهالی را در پی داشته است به گونه ای که در سال ۷۵ جمعیت روستا ۴۰۰۰ نفر بوده اما هم اکنون برابر آمار دهیاری به ۱۲۶۰ نفر رسیده است. ضمن این که در سال ۸۰، مدرسه راهنمایی حدود ۲۶۰ نفر دانش آموز داشته است اما به علت مهاجرت در حال حاضر به صورت مختلط اداره می شود. دهیار روستای مغان، علاقه جوانان و نوجوانان روستا به ورزش را مثال زدنی دانست و گفت: فقط در بازی های جام رمضان روستا، ۱۶ تیم با یکدیگر به مسابقه پرداختند.

امکانات مناسبی برای گردشگران نداریم

هاشمی همچنین حضور گردشگران در روزهای پنجشنبه و جمعه در روستا را بسیار زیاد دانست و گفت: روزهای پنجشنبه و جمعه، روستا بسیار شلوغ است و ما حتی جای پارک و امکاناتی که بخواهیم برای یک گردشگر داشته باشیم نداریم و امکانات در حد صفر است. وی از احداث جاده به غار مغان از سال ۸۹ خبر داد و گفت: توانستیم مسیر جاده به سمت غار را باز کنیم و امیدواریم با همت مسئولان هرچه سریع تر باقی مانده راه نیز به اتمام برسد. دهیار روستای مغان با بیان این که هم اکنون وضعیت آب شرب روستا نسبت به روستاهای مجاور بهتر است اما مطلوب نیست گفت: در روستا تنها از ساعت ۵بعدازظهر تا ساعت ۱۲، آب شرب داریم که این مسئله برای خانواده ها سخت و طاقت فرسا است.

مشکل بهداشت در مغان

رئیس شورای اسلامی روستای مغان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که در روستا مشکل بهداشت داریم گفت: اکیپ تیم پزشکی ساعت ۱۰صبح به روستا می رسند و ۱۲ نیز برمی گردند لذا در این ساعت محدود نمی توانند خدمات رسانی مناسبی داشته باشند که این خدمات متناسب با نیاز روستا نیست همچنین برای خرید داروی بیماری های صعب العلاج باید به مشهد برویم. غلامرضا عباسی همچنین از ناتمام ماندن «خانه عالم» روستا به دلیل نداشتن بودجه و تامین نشدن اعتبار خبر داد و افزود: ورودی روستا وضعیت مناسب بهداشتی ندارد و دهیاری بودجه استخدام کارگری که نظافت ورودی روستا را انجام دهد ندارد.

خانه های مغان فرسوده است

دهیار روستای مغان یکی از مشکلات روستای مغان را بحث وام های تعمیر مسکن دانست و خاطرنشان ساخت: روستاییان برای اخذ وام تعمیر مسکن باید ضامن کارمند بیاورند که این امر برای بسیاری از روستاییان ممکن نیست ما امیدواریم مسئولان بنیاد مسکن تصمیم جدی در این خصوص داشته باشند، چرا که هم اکنون در روستا خانه های چندین نفر تا پای آهن رسیده است و برای دریافت وام معطل مانده و در کنار خانه های خود چادر زده اند ضمن این که فصل سرما نیز در حال رسیدن است. غلامرضا عباسی همچنین از جلسه های برگزار شده با اداره آب و فاضلاب روستایی خبر داد و گفت: اسامی تمامی مشترکان روستا را در اختیار گذاشته ایم و بنا بود امسال تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار بگیریم چون وضعیت آب نامناسب است لذا خواهش می کنیم با توجه به تحویل شبکه آبفای روستایی نسبت به انجام وظیفه خود اقدام کند همچنین از مسئولان خواستیم به منظور افزایش زمان برداشت آب از چاه موجود حداقل اصلاحاتی را در چاه آب روستا انجام دهند که متاسفانه این امر نیز صورت نپذیرفته است.

وضعیت نامناسب حمام روستا

وی همچنین به وضعیت حمام روستا بعد از هدفمند شدن یارانه ها اشاره و تصریح کرد: با بحث یارانه ها وضعیت طوری شده است که در ماه مبارک رمضان حمام روستا تعطیل بود چرا که شرکت نفت هیچ گونه نفتی به ما نداده است هم اکنون مبلغ یک تانکر نفت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد از اول ماه رمضان از خیران هزینه نفت را جمع آوری کردیم و الان که ماه رمضان تمام شده، هنوز نفت کوره به روستا نیامده است و واقعا مردم چشم و امیدشان بعد از خدا به ما که نماینده آن ها هستیم می باشد و ما باید از حقوق ایشان دفاع کنیم. رئیس شورای اسلامی روستای مغان در ادامه، بحث جاده را با توجه به مساعدت های نماینده مردم در مجلس و فرماندار و بخشدار که با چشم بصیرت به موضوع نگریسته اند بسیار مناسب دانست و اظهار امیدواری کرد با تحولات خوبی که صورت گرفته است به زودی مشکل رفع شود.

کمبود آب معضل جدی است

محمد رضا دلبرا یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی روستای مغان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت مشکل کمبود آب شرب معضل جدی است. وی همچنین ضمن تقدیر از بنیاد مسکن در خصوص فعالیت های صورت گرفته در روستا در سال های گذشته، تصریح کرد: انتظار این است که خدمات رسانی ادامه یابد. وی با بیان این که مسئولان شهرستان و نماینده مردم زحمات زیادی در راستای رفع مشکلات مردم کشیدند تصریح کرد: تمامی این زحمات زمانی به نتیجه می نشیند که مسئله حیاتی روستا یعنی جاده هرچه سریع تر به اتمام برسد تا کام مردم با اتمام این پروژه شیرین شود.

ورزش تنها امید جوانان روستا

غلام رحیمی از جوانان و مسئول ورزش روستا نیز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که جوانان این روستا علاقه ویژه ای به ورزش دارند گفت: ما توانسته ایم با کمک هیئت روستایی عشایری، سالن ورزشی احداث و با هزینه ای بالغ بر ۲ میلیون تومان نسبت به تجهیز آن اقدام کنیم و هم اکنون هم جوانان روستا و زن و مرد از این وسایل استفاده می کنند. وی در ادامه گفت: این روستا در مسابقات دو ومیدانی که در روستا برگزار شد ۹۲ نفر شرکت کننده داشته که مسن ترین فرد شرکت کننده ۸۲ سال سن داشته است.

غلامرضا رحیمی نداشتن یک سالن ورزشی را بزرگ ترین نیاز روستا دانست و گفت: طی یک ماه آینده به دلیل سرد شدن هوا فقط در داخل سالن می توان ورزش کرد. وی با بیان این که زمین به تربیت بدنی اهدا شده و تربیت بدنی اجرای سالن را منوط به انجام فنداسیون آن کرده است خاطرنشان ساخت: به دلیل هزینه بر بودن فنداسیون با مبلغ ۵۰ میلیون تومان متاسفانه کار احداث سالن معطل مانده است و به شدت به کمک مسئولان در این خصوص نیاز داریم.

توجهی به روستای مغان نشده است

بخشدار طرقبه نیز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که روستای مغان یکی از بزرگ ترین روستاهای سطح بخش است که متاسفانه توجه ویژه ای به آن نشده است، گفت: بحث جاده و آسفالت راه مغان را به طور جدی در دستور کار قرار دادیم که به دلیل کمبود اعتبارات زیرسازی جاده را بخشداری متقبل شده، به طوری که با ۱۶۰ میلیون تومان این کار در حال انجام است در حالی که اگر به بخش خصوصی واگذار می شد حداقل ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دربرداشت که با اعتبارات موجود بحث آسفالت با مشکل روبه رو می شد اما به حول و قوه الهی امیدواریم اگر اعتبارات به درستی جذب شود حداکثر تا پایان سال راه روستا را آسفالت کنیم.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه هجدهم شهریور ۱۳۹۰ توسط شبكه خبري طرقبه شاندیز
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
خرید بک لینک